II-runda „wojny na górze” w SGB, czyli pojedynek „na małżonki” i prokuraturę…

SGB-Bank budynek - pojdynek na żony

Trwa „wojna na górze” w SGB. Po ataku, przeprowadzonym na prez. Pyzika przez „frakcję Lorka” na łamach Pulsu Biznesu , mamy działanie responsywne; „frakcja Pyzika” przystąpiła do kontrataku. Również na łamach Pulsu Biznesu, zostały opublikowane informacje o tym, że „frakcja Pyzika” uderzyła we „frakcję Lorka” zawiadomieniem do prokuratury.

Informuje rzecznik Prokuratury Regionalnej w Poznaniu:

„Od kwietnia prowadzimy śledztwo z zawiadomienia SGB-Banku o przestępstwo z art. 296 par. 1 i 3 Kodeksu karnego. Miało polegać na niedopełnieniu obowiązków przez osoby, zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi SGB-Banku i wyrządzenia bankowi szkody wysokości nie mniejszej niż 70 mln zł […]”

Chodzi o zaangażowanie SGB Banku – za panowania „frakcji Lorka” w spółkę BUDUS. Oto jak komentuje temat prez. Lorek:

lorek 1 PNG„Nasze zaangażowanie w Budusa sięgało 70 mln zł. Jego upadłość sprawiła, że groziło nam wykazanie gigantycznej straty. W trosce o finanse banku szukaliśmy jakiegoś rozwiązania i ostatecznie na poczet zobowiązań zdecydowaliśmy się przejąć inne aktywo w postaci projektu żwirowni. Ostatecznie uruchomiliśmy ją w 2016 r., ale tylko po to, by zaraz zawiesić działalność. Jako bank nie chcieliśmy bowiem prowadzić działalności wydobywczej i szukaliśmy dla żwirowni operatora. Taki był stan rzeczy na luty 2017 r., kiedy zrezygnowałem z funkcji prezesa SGB- Banku […]”

„Wojna prezesów” toczy się więc „na całego. Puls Biznesu przypomina o pierwszym, publicznym ataku „frakcji Lorka”:

„[…] to m.in. Ryszard Lorek miał podnosić przed KNF wątpliwości, dotyczące zatwierdzenia swego następcy na fotelu prezesa SGB-Banku. Chodzi głównie o wcześniejszą działalność Pawła Pyzika jako prezesa Związku Rewizyjnego Banków Spółdzielczych w Poznaniu (ZRBS)”

Pieprzu sprawie dodaje fakt, że frakcje walczą też „na żony” (Agnieszka vs. Beata):

 • „frakcja Lorka” przytacza fakt zatrudnienia przez BS w Ciechanowie żony prez. Pyzika, Agnieszki:

„[…] usługi doradcze na rzecz ciechanowskiego banku świadczyła, w ramach swojej działalności gospodarczej, żona Pawła Pyzika, Agnieszka (wystawiając na rzecz PBS w lipcu i wrześniu 2015 r. dwie faktury na odpowiednio 50 i 30 tys. zł netto)”

 • z kolej „frakcja Pyzika” podnosi fakt pracy dla właściciela BUDUSA żony prez. Lorka:

„[…]  żona Ryszarda Lorka, Beata w latach 2011-12 zasiadała w radzie nadzorczej Katowickiego Przedsiębiorstwa Meblowego „Agata” (dziś Agata), prowadzącego ogólnopolską sieć salonów z meblami. A właścicielem Agaty, podobnie jak Budusa, był wtedy jeden z najbogatszych Polaków Aleksander Ćwik z rodziną”

Źródło: Puls Biznesu – https://www.pb.pl/prokuratura-przeswietla-sgb-bank-873094

paweł pyzik PNGI tak dalej, i tak dalej – nie wiem; śmieszne to bardziej, czy straszne… Oczywiście będzie to ekscytować środowiskową opinię publiczną jeszcze jakiś czas, bo kto wie, może pojawią się nowe wątki, np. walka na teściowe, albo walka na szwagrów…

Jestem partnerem w Kancelarii Prawnej, specjalizującej się w obsłudze administracji (urzędów miast i gmin, starostw). Kancelaria ma sporo klientów, ale niemal wszędzie jest tak samo – włodarze zajmują się głównie walkami politycznymi, jedynie w tzw. „wolnych chwilach”, administrując powierzonymi im powiatami, miastami, czy gminami. Oczywiście – za pieniądze podatników. Znam to z pierwszej ręki, widzę to. M.in. dlatego jestem takim anty-etatystą. Kłótnie na sesjach samorządów lokalnych, pyskówki w lokalnej prasie, środowiskowe plotki i „obgadywanie”, tzw. „podkładanie świń”…

Niestety, podobne modele działania przenoszą się na BS-owe „podwórko”…

Kilka pytań, rzuconych w środowiskową przestrzeń:

 • Czy BS-owcom podobają się takie „wojny na górze”?
 • Czy BS-owcy nie woleliby, by wysiłek włodarzy był przeniesiony na pomnażanie majątku zrzeszeń i ich właścicieli?
 • Czy takie zamieszania, jak opisane, wpływają dobrze na bankowy biznes; wszak wiadomo nie od dziś, że” pieniądze lubią spokój”?
 • Czy nie zasadne, aby banki zrzeszające ograniczyć wyłącznie odo funkcji apeksowych? – bez kredytowania, inwestowania w różne BUDUSY itp. …

 

Taka właśnie garść pytań z mojej strony…

 

 

Powiązane wpisy

3 komentarze na temat “II-runda „wojny na górze” w SGB, czyli pojedynek „na małżonki” i prokuraturę…

 1. Tyler Durden

  To właśnie zamiatanie przez bankowców patologii pod dywanem doprowadziło do sytuacji, w której rząd ma mandat społeczny do drenowania banków nowymi podatkami i pętania ich kolejnymi przepisami.

  Poza tym myślałem, że jako wolnościowiec popiera Pan dostęp do informacji. Bo jak inaczej ludzie mają podejmować racjonalne decyzje na wolnym rynku? Jako potencjalny klient albo prezes banku chciałbym wiedzieć coś więcej o człowieku, który zarządza moim majątkiem. Politycy i inne osoby publiczne też są prześwietlane i nikt nie robi z tego problemu.

  A odnośnie pytań to chciałbym zadać własne. Obaj prezesi mają podobne życiorysy. Widać więc pewną prawidłowość. Dlaczego takie osoby są promowane w bankowości spółdzielczej? I gdzie pracowali małżonkowie pozostałych prezesów banków zrzeszających?

 2. Albert Sadowski

  Dobrze Pan myślał 🙂 Popieram dostęp do informacji, czego wyraźną emanacją jest fakt, że utworzyłem BS BLOG-a. Oczywiście nie chodzi o to, by zamiatać pod dywan – dobrze, że opinia publiczna poznaje fakty. Niedobrze się natomiast dzieje, że takie fakty mają miejsce…
  Bo rozwojowi i bogaceniu się sprzyja spokojne robienie biznesu, a nie biznesowe wojenki.

 3. Tyler Durden

  W najnowszym mocno propisowskim, powiązanym ze SKOK-ami tygodniku „Sieci Prawdy” można znaleźć wywiad z prezesem Pyzikiem. Rozmowa przebiega w miłej atmosferze. Z jednej strony prezes po linii tygodnika zachwala politykę gospodarczą rządu w stylu, którego nie powstydziłby się Dominik Tarczyński. Z drugiej strony redaktor prowadzący wywiad nie zadaje kłopotliwych pytań, np. o artykuły w Pulsie Biznesu, czy brak zatwierdzenie przez KNF prezesury pana Pawła Pyzika. Można z tego wyciągnąć dwa wnioski.

  1. Prezes może liczyć na życzliwość powiązanych ze SKOK-ami mediów, a więc również związanej z nimi frakcji Zbigniewa Ziobry. W najbliższym czasie może mu się ona bardzo przydać.

  2. Przynajmniej część BS-ów wchodzi w sojusz ze SKOK-ami przeciw bankom komercyjnym.