C.d. polemiki STOMAX-a z OBSERWATOR-em nt. istoty bycia chrześcijaninem

polemikaPNG

Szanowny Komentator STOMAX odnosi się do słów Szanownego Publicysty OBSERWATORA:

1. Szanowny Obserwatorze, chciałem Pana zapewnić, że są ludzie, którzy uwierzyli Jezusowi, poszli za Nim, a ich zachowanie, działania i słowa przypominają Chrystusa. Osobiście znam takich ludzi, Pan nie ?
2. Jeśli chrześcijaństwo to według Pana ubóstwo i pokora – to trochę mało. Poza tym pokora nie chowa swoich racji, a ubóstwo nie musi oznaczać braku konta bankowego…
3. Zgadzam się z Panem, że „nasza cywilizacja wyznaje kulturę posiadania” dlatego dobroczynność, filantropia to są zjawiska marginalne, niepowszechne i trudno oprzeć na nich porządek społeczny, ale
4. Nasza cywilizacja jest taka, jacy są ludzie, którzy ją kształtują. Jeśli chcemy zmieniać cywilizację, zacznijmy od siebie.
5. Chyba nikt nigdy nie upierał się, że Biblia jest książką naukową, prawda ? Biblia zawiera opis historii zbawienia, który Kościół uznaje za Słowo Boga. Jeśli szanowny Obserwator chce zgłębiać tajniki biologii, fizyki, kosmologii to trzeba się odwołać do dzieł naukowych.
6. Biblia jest jak najbardziej „poznawczo dostępna” dla człowieka, tym bardziej zrozumiała im bardziej jest odczytywana oczami wiary – bo po to powstała.
7. Chrześijaństwem nie jest, jak Pan pisze, jedynie „przyjęcie pewnej etyki”. Nie trzeba być wierzącym w Chrystusa, żeby stosować zasady Dekalogu. Tak jak nie trzeba być buddystą, żeby praktykować wegetarianizm. Etyka daje może „równowagę duchową”, wiara o wiele więcej.
8. W zdaniu „Bądźcie płodni i rozmnażajcie się….” nie znajduję nakazu posiadania licznego potomstwa. I trzeba zwrócić uwagę na kontekst: słowa te wypowiedział Bóg do pierwszych ludzi po całym akcie stworzenia świata. Przepraszam, może nie rozumiem, czyżby był Pan przeciwnikiem rodzenia się dzieci, czy potępia Pan program 500+, bo z tej Pana wypowiedzi to nie wynika ?

Powiązane wpisy