Muzyczny kącik Piotra Karpowicza (BS Wysokie Maz.): muzyka łagodzi obyczaje, czyli o K. Komedzie

piotr-karpowicz-png

Szanowny Publicysta BS BLOG-a Piotr Karpowicz, w kontekście ostatniej burzliwej debaty na BS BLOG-u, nadsyła tekst o tematyce muzycznej – wszak „muzyka łagodzi obyczaje”…  Zapraszam do lektury tekstu współ-miłośnika jazzu, bluesa i rocka, mojego Szanownego Kolegi Piotra, którego najserdeczniej pozdrawiam 🙂 :

Jako że śledzę poczynania szanownych publicystów i komentatorów bs bloga (ostatnie dość burzliwe wymiany zdań nt. banków zrzeszających, banków spółdzielczych oraz nowo powstającego zrzeszenia) proponuje zrobić przerwę i złagodzić nieco obyczaje słuchając muzyki (niekoniecznie tej prezentowanej i proponowanej przeze mnie).

Swoją drogą przerwa pozwoli być może nabrać trochę dystansu do tematu zarówno jednej jak i drugiej stronie 🙂

bs-wysokie-maz
BS Wysokie Maz.

Dziś moja propozycja oprócz muzyki dotyczy także filmu. Bowiem film nierozerwalnie przecież związany jest z muzyką. Przynajmniej od momentu w którym zakończyła się era kina niemego choć i tam przecież obraz bardzo często ilustrowany był muzyką „na żywo”. Nawiasem mówiąc jednym z pierwszych udźwiękowionych filmów był „The Jazz Singer” (śpiewak jazzowy) z 1927 r w reżyserii Alana Croslanda (niektórzy mówią wręcz że pierwszym 🙂 ).

Wielu z Państwa z pewnością oglądało film Romana Polańskiego pt. „Nóż w wodzie” ale czy kojarzycie muzykę z tego obrazu. Wspaniałe jazzowe dźwięki autorstwa Krzysztofa Komedy. Muzykę z filmu znajdziecie tu:

Film opowiada historię trzech osób; małżeństwa i przypadkowo napotkanego przez nich autostopowicza którzy wyruszają we wspólny rejs po mazurskich jeziorach. Mężczyzn dzieli prawie wszystko : wiek doświadczenie, stosunek do życia, status majątkowy. Jest jednak też coś co ich łączy … to chęć pokazania własnej wyższości nad drugim mężczyzną przed młodą, atrakcyjną kobietą. Jak kończy się ta historia? polecam obejrzeć.

Drugi film również „duetu” Polański Komeda, krótkometrażowa produkcja pt. „dwaj ludzie z szafą”. Z morza wyłania się dwóch mężczyzn i szafa. Mężczyźni taszczą wielką dwudrzwiową szafę z lustrem, wędrując poprzez nieprzyjazny im świat, w którym nie ma akceptacji dla ich odmienności… tym razem obejrzyjcie i posłuchajcie

Wybór filmów oczywiście nie był przypadkowy …

Czy ktoś z Was zauważa jakieś analogie? 🙂

Pozdrawiam

I jeszcze jedna refleksja po obejrzeniu: stare filmy nawet te krótkometrażowe zawsze były „o czymś” dzisiejsze produkcje niekoniecznie …

Powiązane wpisy

3 komentarze na temat “Muzyczny kącik Piotra Karpowicza (BS Wysokie Maz.): muzyka łagodzi obyczaje, czyli o K. Komedzie

 1. Albert Sadowski

  Drogi Piotrze, Tobie i Szanownym Czytelnikom polecam niemiecki film o polskim jazzie lat 60. – są tam m.in. wywiady z Krzysztofem Komedą i z Janem Ptaszynem Wróblewskim – nota bene obaj całkiem płynnie udzielają tych wywiadów w jęz. NIEMIECKIM 🙂 Widać też Pana Stańkę, Namysłowskiego i inne postacie polskiego jazzu. Polecam – bardzo ciekawy materiał, zwłaszcza, że prezentuje tzw. „polski jazz”, a więc jazz z nutą polskich brzmień.
  Oto link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=rsZORdgda3Y

 2. Albert Sadowski

  A tu link do wybranych scen z filmu „Niewinni czarodzieje” z lat 60 – bardzo klimatyczny, z jazzem w tle, no i z aktorską kreacją Krzysztofa Komedy. Gra tam pianistę, członka zespołu jazzowego 🙂 :
  https://www.youtube.com/watch?v=Y9SmuYXzP5w
  Komeda pojawia się ok 2 min. Jest też Łomnicki, Polański – jak nie kochać takich filmów… 🙂

 3. Albert Sadowski

  Jest w księgarniach książka Pani Zofii Komedowej – Trzcińskiej pt. „Nietakty” – małżonki Krzysztofa Komedy. Miłośnikom jazzu i lat 60. polecam – dokument tamtej epoki, tamtego świata jazzmanów, aktorów, artystów…