Publicysta Janusz Kurczych poleca

janusz kurczych i novum PNG

Szanowny Publicysta BS BLOG-a, Janusz Kurczych pisze:

Dla tych którzy nie zdążyli obejrzeć, proszę poszukać na youtube hasła „Debata: Różnica płac, postmodernizm i homary – Jordan B Peterson & Cathy Newman’ . A konkretnie fragment wywiadu od 22.15 min do 23:15. Fantastyczny wywiad dla lubiących myśleć. Gorąco polecam cały wywiad. 16 stycznia 2018 r. została wydana jego książka „12 Rules for Life: An Antidote to Chaos:”

Komentuje Szanowny Publicysta OBSERWATOR:

Wywiad od 25:45 minuty … hierarchizacja na przykładzie homarów 🙂

Nie ze wszystkim co mówi Jordan Peterson jestem w stanie się zgodzić. Porównanie ludzi do homarów i wskazanie sposobu hierarchizacji i tworzenia kultur masowych opartych na posiadanej w organizmie substancji chemicznej jest nadużyciem. Poziom serotoniny i jej implikacje emocjonalne leżą u źródła wszystkiego, czym człowiek się kieruje? Ona i tylko ona ma być czynnikiem warstwowania ludzi? To, że 350 mln lat temu mieliśmy z homarami wspólnego przodka nie może być podstawą stawiania tez, że odzwierzęce instynkty czy też budowa organiczna, kult siły, etc ma organizować nasze społeczeństwa.

Homary mają układ nerwowy dostrojony do hierarchii społecznej i działa w oparciu o serotonine. Człowiek też kieruje się emocjami, chęcią pozyskania szczęścia, ale znam tylko jeden ustrój, który twierdził, że jest gwarantem pełnej szczęśliwości ludzi. Już go na szczęście w Polsce nie ma.

To retoryka prowokacyjna nastawiona na kontrowersje i chęć wzbudzania dyskusji. Przecież w drodze ewolucji człowieka pojawił się nagle niezwykły czynnik, który zdominował ludzkość. To inteligencja. To ona leży u podstaw tak skomplikowanych struktur społecznych i to ona spowodowała, że pewne grupy ludzi narzucają innym ludziom swoje prawa i niestety wbrew temu jak powinno być i co sugeruje Jordan nieadekwatnie do zwierzęcej natury. Gdyby 5-hydroksylowa pochodna tryptaminy była jedynym czynnikiem uznanym na tle biologicznym, jako wyznacznik organizacji kulturowej, społecznej, politycznej to strach pomyśleć co by się działo… nadmiar serotoniny powodowałby reakcje impulsywne, wojny, gwałty … ludzie wstrzykiwaliby sobie inhibitory MAO i SSRI, aby regulując sztucznie serotonine przez swoją skrajną antydepresyjność pokazać, że mogą być u szczytu, a narkotyki zwiększające pozornie szczęście byłyby na porządku dziennym. Dlaczego to nie dominuje? Bo inteligencja stoi nad biologicznym, zwierzęcym prostym ukształtowaniem organizmu … pozwala tworzyć, kreować i korzystać z owoców tych tworów. Homary nie mają inteligencji ludzkiej i dlatego organizacja kolonii, grup na poziomie substancji chemicznych zawartych w organizmie jest dla nich wystarczająca. I dlatego też nie zgadzam się z Panem Jordanem, który z żalem twierdzi, że zaprzepaściliśmy miliony lat ewolucji niwelując tak zacny mechanizm jaki posiadają homary 🙂 Ale poważnie … bardziej wyczuwam u niego specyficzną retorykę chęci podjęcia walki antysystemowej kiedy mówi „stój prosto z ramionami do tyłu przyjmując pozycję homara do walki” niż wiarę w to, że od homarów się czegoś nauczymy :))

Inteligencja zmusza nas do poszukiwania sposobów uwalniania hormonu szczęścia, ale istnienie inteligencji powoduje zarazem sprzeczne organizacyjnie konstrukcje w grupach, które różnicują uzyskanie tego szczęścia u ludzi. Zatem sprowadzenie szczęścia wyłączenie do poziomu chemii przypomina mi obraz z Matrixa zanurzonych w piętrowych wannach ludzkich ciał podłączonych do wirtualnego systemu regulującego świadomość posiadanego szczęścia.

Odpowiada Janusz Kurczych:

Wydaje mi się, że nie należy brać tego tak dosłownie, bo uważam, że ten przykład jest swego rodzaju prowokacją ze strony autora. Ale proszę mi powiedzieć czy postęp cywilizacyjny zmniejszył wpływ serotoniny na nasz organizm? Proszę poszukać jego wypowiedzi na temat postmodernizmu. Według myślicieli tego prądu filozofii istnieje nieskończona ilość punktów widzenia na skończoną ilość zjawisk fizycznych. Ale to spojrzenie weryfikuje brutalnie rzeczywistość, a historia pokazuje, że przeżywają tylko Ci których punkt widzenia najbardziej odpowiada rzeczywistości. Można się zgadzać lub nie zgadzać z jego poglądami – ale na pewno pobudzają one do myślenia.
A może nasza dyskusja zachęci również innych do zapoznania się z tymi poglądami.

I głos OBSERWATOR-a:

Nie odmawiam jednego homarom … smaku. Co do innych walorów ewolucyjnych to postawiłbym w tej retoryce prowokacyjnej na miejscu Jordana na ustonoga – morskiego maleńkiego skorupiaka. To chyba największy mocarz świata, a na pewno wyprowadza najszybszy cios świata i posiada najbardziej złożony układ wzrokowy ze znanych nauce organizmów.

„Siła, z jaką trafia w cel to wartość przewyższająca 1500 Niutonów. Gdyby ludzkie ramię było w stanie poruszać się z prędkością taką jak jego szczypce, bylibyśmy w stanie przy pomocy własnych rąk wystrzelić piłeczkę tenisową na Księżyc. Ich kleszcze poruszają się z tak ogromną prędkością, że otaczająca je woda zaczyna wrzeć, a fala uderzeniowa wywiera na ofiarę tak ogromne ciśnienie, że ta ginie nawet nietrafiona. Bąbelki powietrza wytworzone przez gotującą się morską wodę, podnoszą temperaturę osiągając nawet kilka tysięcy stopni. W towarzyszącym temu procesie wytwarzane są nawet maleńkie iskierki światła. Ustonogi widzą komórki i tkanki rakowe i aktywność neuronów, ponieważ mają unikalne oczy, znane jako oczy złożone. Ten typ oka, jest specyficznie nastawiony na odbiór spolaryzowanego światła, które odbija się inaczej od różnych typów tkanek, w tym od rakowych i zdrowych tkanek. Oko to zawiera grupy fotokomórek zwanych ommatidia. Każda z tych komórek posiada cieniutkie mikro-kosmki filtrujące spolaryzowane światło oraz receptory wrażliwe na światło. Ustonogi odbierają aż 12 podstawowych kolorów, w tym polaryzacje światła. Co za tym idzie ustonog widzi również promienie UV i podczerwień. Jak do tej pory jest to jedyne zwierze wyposażone w kolorowe widzenie hyperspektralne poznane przez naukę. Ich oczy składają sie z kilkudziesięciu tysięcy receptorów wzrokowych poukładanych w kilku różnych strefach, do tego umieszczone są na ruchomych słupkach i mogą niezależnie od siebie obracać się w pełnym zakresie 360 stopni.”

Niestety 🙂 … my nie poszliśmy tą drogą ewolucyjną stawiając na Inteligencję …

Powiązane wpisy