„Wojnę na górze” w SGB Banku przegrał Prez. Paweł Pyzik

blog as albert sadowski

Na szczytach władzy w SGB Banku przetoczyła się walka o władzę. Nie wiadomo jeszcze kto tę władzę uzyska, wiadomo natomiast kto ją stracił – Pan Prezes Paweł Pyzik. Wojna toczyła się na forum publicznym, towarzyszyło jest tzw. „wyciąganie kwitów i haków” – całe środowisko BS-owe (a i nie tylko, bo polem walki były m.in. media ogólnopolskie) mogło obserwować zmagania „frakcji Pyzika” i „frakcji Lorka”. Mówiąc nieelegancko „smrodu” narobiło się przy tym tyle, że KNF wolała nie ryzykować (zresztą już i przed wojną medialną miała wątpliwości) i na wszelki wypadek nie wyraziła aprobaty dla prezesury Pawła Pyzika.

Taki sposób walki o władzę, choć wspomniany „smród” wytwarza – i to w niemałych ilościach – jak widać jest skuteczny. Paweł Pyzik nie będzie prezesem SGB Banku. A kto będzie? Ano pożyjemy, zobaczymy.

Tymczasem przytaczam krótką retrospektywę „wojny na górze w SGB Banku”:

UDERZENIE 1: Art. „Rysa na życiorysie szefa SGB Banku” w Pulsie biznesu: https://www.pb.pl/rysa-na-zyciorysie-szefa-sgb-banku-870036

„Za Pawłem Pyzikiem ciągną się kontrowersje z czasów spółdzielni audytorskiej — chodzi m.in. o karę za SK Bank oraz podejrzenie konfliktu interesów”

„Z ustaleń „PB” wynika, że kontrowersje dotyczą m.in. wydarzeń z 2015 r., kiedy ZRBS badał sprawozdanie finansowe za 2014 r. największego wówczas banku spółdzielczego — SK Banku z Wołomina.”

„Okazuje się, że w 2016 r. ówczesny zarząd SGB-Banku skierował do PIBR skargę na Pawła Pyzika, dotyczącą „podejrzenia naruszenia zasad bezstronności i niezależności” przy badaniu przez ZRBS sprawozdania finansowego PPBS Ciechanów za 2014 r. Chodziło m.in. o to, że w 2015 r., czyli niedługo po wydaniu opinii przez ZRBS, usługi doradcze na rzecz ciechanowskiego banku świadczyła, w ramach działalności gospodarczej, żona Pawła Pyzika — Agnieszka (wystawiając na rzecz PBS w lipcu i wrześniu 2015 r. dwie faktury na 50 i 30 tys. zł netto).”

 

UDERZENIE 2: Art. „Prokuratura prześwietla SGB Bank” w Pulsie Biznesu: https://www.pb.pl/prokuratura-przeswietla-sgb-bank-873094

Śledczy badają, czy w banku nie doszło do niegospodarności na co najmniej 70 mln zł. Były prezes Ryszard Lorek odrzuca podejrzenia”

„Tymczasem „PB” ustalił, że żona Ryszarda Lorka, Beata w latach 2011-12 zasiadała w radzie nadzorczej Katowickiego Przedsiębiorstwa Meblowego „Agata” (dziś Agata), prowadzącego ogólnopolską sieć salonów z meblami. A właścicielem Agaty, podobnie jak Budusa, był wtedy jeden z najbogatszych Polaków Aleksander Ćwik z rodziną.”

 

 

UDERZENIE 3: Art. „Kto chroni Banki Spółdzielcze?” w portalu wpolityce.pl: https://wpolityce.pl/gospodarka/357753-kto-chroni-banki-spoldzielcze

„[…]  według pragnących zachować anonimowość jego byłych współpracowników dr Skowroński nie napisał ponoć żadnej dużej książki i jest tylko współautorem tworzącym rozdziały w większych publikacjach. Opinie o jego wątpliwych kompetencjach pojawiają się także wśród byłych studentów twierdzących, że nie potrafił merytorycznie odpowiedzieć na zadawane mu pytania.”

„Według naszych informacji za czasów jego wiceprezesury i nadzoru nad poszczególnymi obszarami działalności banku, nastąpił największy wzrost wierzytelności nieregularnych. Sam prezes Spółdzielczego Systemu Ochrony SGBw rozmowie z naszym portalem stanowczo zaprzecza tego typu zarzutom.”

 

UDERZENIE 4: Art. „Nieruchomościowe interesy szefa SGB Banku” w Pulsie Biznesu: https://www.pb.pl/nieruchomosciowe-interesy-szefa-sgb-banku-903735

„Paweł Pyzik handlował gruntami i lokalami, kredytując się w bankach spółdzielczych, które… audytowała kierowana przez niego spółdzielnia.”

„[…] wspólnie z żoną kupował i sprzedawał nieruchomości w Wielkopolsce, finansując tę działalność kredytami z… Wielkopolskiego Banku Spółdzielczego (WBS), znanego jako Neobank, oraz Banku Spółdzielczego w Gnieźnie (BSG). W tym samym czasie ZRBS, jako niezależny audytor, prześwietlał finanse i WBS, i BSG. Konflikt interesów? Paweł Pyzik twierdzi, że nie.”

Zawsze w korporacjach są konflikty, walki koterii, spory, podgryzania. Jednak fakt, że „brudy prane” są w przestrzeni publicznej (w tak poczytnych portalach jak PB, czy wpolityce.pl), że w sprawę wciągana jest prokuratura, świadczy o dużej sile konfliktu.

sgb budynekTo i dobrze, i źle. Niedobrze, gdy sprawy wewnętrzne załatwiane są na ogólnopolskich portalach internetowych, bo to oddziałuje negatywnie na wizerunek Bankowości Spółdzielczej. Widocznie strony konfliktu jednak uznały, że od tego wizerunku są sprawy dla nich ważniejsze.

Pozytywem sytuacji jest natomiast fakt, że środowiskowa opinia publiczna dowiaduje się, jak sprawy naprawdę się mają, i jak ważne dla stron konfliktu jest przejęcie, bądź  utrzymanie władzy w SGB Banku. Niektóre rzeczy od tysięcy lat wyglądają tak samo….

A tu o „pojedynku na żony” w SGB Banku:

II-runda „wojny na górze” w SGB, czyli pojedynek „na małżonki” i prokuraturę…

Powiązane wpisy

7 komentarze na temat “„Wojnę na górze” w SGB Banku przegrał Prez. Paweł Pyzik

 1. rak

  Pan Bóg nie rychliwy ale sprawiedliwy i tyle w tym temacie.
  Do autora blogu czasem warto nie opowiadać się po jednej ze stron

  1. Albert Sadowski

   Tyle, że ja się nie opowiadałem 🙂 Napisałem kiedyś, że jeżeli właściciele tak chcą to to jest święte – urzędnicy nie powinni ingerować w PRYWATNĄ firmę. A czy rządzić będzie p. Pyzik, czy p. Lorek? Tak szczerze: czy to jest jakaś istotna różnica? 🙂 Polityka SGB Banku i tak jest utrzymana: konsolidować, centralizować, ujednolicać, przenosić do centrali. Czy tego chcą BS-owcy?? Dlatego tak naprawdę jest mi obojętne, który z tych Panów miałby rządzić. Co to zmienia dla BS-ów, który z nich wygra?

 2. A.A

  Koniec kariery Nikodema Dyzmy??

 3. Rak

  Szanowny Panie jest bardzo wazne czy rządzi ten czy inny Prezes., vide ostatni komentarz.Dla Pana to nie ważne czy ma rządzić mitoman czy fachowiec,ale wybrany przez kolesi.Nad tym ktoś musi czuwać ,w tym wypadku dobrze ze KNF sie obudził.Wiele by o tym można mówić. Lepiej późno niż wcale.Dobrze ze nie wygrały układy i polityka.
  To dobry czas aby emocje sie ostudziły i wygrała rzeczowa pragmatyka.Czas na dobre zmiany i prace od podstaw.Czas również na przemyślenia dla Rady Nadzorczej SGB za wywołany kryzys i podjęcie honorowej decyzji.

  1. Albert Sadowski

   Oczywiscie, ze jest istotne, kto rzadzi. Prosze przeczytac moj komenatarz – napisalem, ze za rzadow obu ostatnich Panow Prezesow, polityka SGB Banku byla jednolita: centralizacja, konsolidacji, przenoszenie do centrali zasobow i decyzyjnosci. Dobrze, gdyby zrzeszenie zmienilo polityke na decentralistyczna. Ani za rzadow Pana Pyzika, ani Lorka takiego trendu niestety nie bylo. Wrecz przeciwnie. Dlatego niewielka rownica, ktory z nich rzadzil – tak,czy siak – nie bylo dobrze.

  2. Albert Sadowski

   Powiada Pan: „dobrze ze KNF sie obudzil” blokujac Pana Pyzika. Bo to nie jest Pana kandydat. A gdyby KNF zablokowal kandydata, ktory sie Panu podoba? Tu trzeba spojrzec z dystansu: czy w ogóle dobre jest, żeby o zarządzie firmy decydowali urzędnicy, a nie właściciele?

 4. Bredzący we śnie

  Jeden jak i drugi ma wiele na sumieniu, a osoba reprezentująca Bank powinna świecić przykładem. Zapewne gdyby w KNF decyzję podejmowała 1-2 osoby to udałoby się zmienić p.o na Prezesa. Obecnie p.o Prezesa jest „sekretarka lub też referentka” – jak amerykański sen, wiele stanowisk Dyrektorskich jest również obsadzonych „przypadkowymi osobami” – znajomymi „sekretarki,referentki”. Kiedyś to się zwało kolesiostwo, zasiedzenie a obecnie – „ze względu na długą współpracę osoba sprawdzi się na stanowisku chociaż nie ma najmniejszego pojęcia co będzie wykonywała”. Zapewne przyszedł czas na powrót uciekiniera – p. Chmieleckiego. Ach, gdzie Pan Barszczewski – jedyny, któremu zależało i rozumiał co to jest Bankowość Spółdzielcza !