Jak lobby banków komercyjnych przy UE próbuje „wykończyć” Banki Spółdzielcze?

kisiel

Zwracam się do Szanownego Komentatora TYLERA DURDENA:

Pyta Pan:

”Jakie mechanizmy kapitalizmu powstrzymują koncentrację kapitału? Jakoś ich nie widzę obserwując polskich sklepikarzy, którzy polegli w konkurencji z wielkimi sieciami handlowymi.”
Odpowiadam – wolny rynek powstrzymuje koncentrację kapitału. Koncentracja kapitału, jaka nastąpiła, wynikła z powiązań plutokratyczno – biurokratycznych. Czyli mówiąc wprost; na korumpowaniu polityków i urzędników przez biznes tak, by wprowadzać regulacje OGRANICZAJĄCE wolny rynek. Temu m.in. służy UE – stanowione jest tam prawo w formule lobbowanej przez korporacje. Proszę sobie wyobrazić, że w Brukseli na stałe ma swoje biura 10 000 (!) lobbystów.

Pisze Pan:

”Jakoś ich nie widzę obserwując polskich sklepikarzy, którzy polegli w konkurencji z wielkimi sieciami handlowymi.”

No, na tym przykładzie to właśnie BARDZO wyraźnie widać. Sklepikarz, płacąc ZUS i PIT, podatek od nieruchomości poświęca na to znaczną część zysku. Sieć handlowa ma centralę na Cyprze i tam transferuje zysk, na minimalnym opodatkowaniu. Właśnie tak jest skonstruowane prawo podatkowe, zeby mały biznes oddawał znaczną część zysku, a korporacje mogły zysk transferować.

To tylko jeden mechanizm. Ale są też inne: często sieci handlowe bardzo często dostawały od gmin zwolnienia od podatków lokalnych, o czym mały sklepikarz mógł tylko pomarzyć.

Inny jest taki, że daje się tysiące rekomendacji, żeby w małym BS-ie połowa personelu musiała pracować przy obsłudze ich wymogów. A w dużym Banku komercyjnym załatwi to mały procent personelu,w wartościach bezwzględnych będzie i tak bardziej liczny niż połowa załogi 20 osobowego BS-u. Tak lobby banków komercyjnych przy UE próbuje wykończyć Banki Spółdzielcze.

Tak to działa.

Powiązane wpisy

Jeden komentarz na temat: “Jak lobby banków komercyjnych przy UE próbuje „wykończyć” Banki Spółdzielcze?

  1. Albert Sadowski

    Podstawowa uwaga: wielkie korporacje absolutnie nie są zwolennikami kapitalizmu! A po co im wolny rynek, skoro już się na rynku ugruntowali?? Są zainteresowane etatyzmem – tak, by wplywając korupcyjnie na UE i rządy ugruntować pozycje swoich oligopoli.
    Kto kojarzy kapitalizm z korporacjami popełnia zasadniczy błąd. Kapitalizm to małe i średnie firmy walczące na rynku.