Wolność to nie anarchia – moja polemika z Sz. Kom. KASMAC-iem

kobiety prawicy

(Zdjęcie przedstawia czołowe aktywistki prawicowych ruchów wolnościowych. Dla porównania – poniżej zdjęcia aktywistek lewicowo – feministycznych. Ale jak i tak twierdzę, że wszystkie kobiety są piękne. Tylko niektóre jakby trochę mniej szczęśliwe…)

Szanowny Komentator KASMAC pisze:

Jak się komuś nie podoba „etatystyczność państwa” zawsze można się przenieść na wyspę niebiańskiego przylądka albo do nibylandii, gdzie obowiązuje zasada „róbta, co chceta” i gdzie można się zniżać do poziomu pozbrukowej subkultury, bo i tak nikt tego nie usłyszy. Nie ma podatków, nikt nic nikomu nie daje … i nie zabiera. Można spokojnie obsadzać stołki „krewnymi i znajomymi królika” – nic nikomu do tego (mój kapitał – pełnia władzy). Można bez przeszkód prowadzić przestępczą działalność, budować piramidy finansowe, nikt nie jest pod niczyją opieką. Słowem „wolność” !

Mój komentarz:

Czy przypadkiem nie myli Pan pojęcia „wolność” z pojęciem „anarchia”? Obawiam się, że tak. Wolnościowcy mają taką okoliczność następujące powiedzonko: „wolność mojej pięści jest ograniczona przez wolność twojego nosa”. Myślę, że troszkę myli Pan pojęcia; to, że jest wolność, nie oznacza, że nie funkcjonuje prawo…

kobiety lewicyWolność to nie „róbta co chceta”. Wolność to prawo do popełniania własnych błędów (własnych – nie urzędniczych). Wolność to prawo krzywdzenia swojego ciała i ducha (np. alkohol, narkotyki,nieróbstwo) a nie prawo do krzywdzenia drugiego człowieka.

Pojęcie wolności wprowadza nawet etyka chrześcijańska – kwestia „wolnej woli” człowieka… Mi osobiście to się bardzo podoba, uważam, że to jest moralne. Niemoralne jest państwo etatystyczne, odbierające decyzyjność jednostce. Niemoralny jest socjalizm, bo uzurpuje sobie prawo do tego, by zabrać Kowalskiemu, a dać Nowakowi. To i przestępstwo, i grzech.

Na Forum Wolnościowym w Sejmie RP - 26.11.16
Na Forum Wolnościowym w Sejmie RP – 26.11.16

Powiązane wpisy

4 komentarze na temat “Wolność to nie anarchia – moja polemika z Sz. Kom. KASMAC-iem

 1. STOMAX

  Etyka chrześcijańska podtrzymuje, że posiadanie dóbr nie jest prawem absolutnym, lecz zostało od początku podporządkowane powszechnemu przeznaczeniu wszystkich dóbr stworzonych. Nauka Kościoła uznaje nie tylko prawo własności ale również zasadę powszechnego przeznaczenia dóbr, stąd własność ma podwójny charakter: indywidualny, który służy dobru jednostki i zaspokajaniu jej potrzeb, oraz społeczny, który ma na względzie dobro publiczne.
  Czy to też się osobiście Panu podoba ?

  1. Albert Sadowski

   Zgadzam się, że dobrami jakie posiadamy dobrze jest się dzielić – zwłaszcza gdy je mamy w nadmiarze. Miłosierdzie i przykazanie miłości o tym mówią. Ale WYŁACZNIE na zasadzie fakultatywnej – tzw. dysponując wolną wolą, dziele się moim dobrami z bliźnimi ALBO NIE! Jak chcę – wolna wola daje mi takie prawo. A z kolei druga strona – beneficjent obdarowany przez donatora – nie ma prawa niczego oczekiwać – a tym bardziej wymuszać:
   Ustaw GŁÓWNA art. 10 : „Nie pożądaj żadnej rzeczy bliźniego swego”.
   Tym bardziej prawo, które WYMUSZA dzielenie się swoją własnością jest… bezprawiem. I jest sprzeczne z etyką chrześcijańską.

 2. STOMAX

  Rozumiem tak: nie lubi Pan być do niczego zmuszany (również do czynienia dobra), ale z własnej woli chętnie Pan dzieli się z bliźnimi (i czyni dobro). Tak ?

  1. Albert Sadowski

   Dokładnie 🙂 Nie wiem tylko, czy skala moich dobrych uczynków jest wystarczająca, ale nie ma takiej liniki, którą można by to zmierzyć. Ale jak właśnie tak rozumiem pojęcie wolnej woli: swoboda wyboru pomiedzy czynieniem dobra, a czynieniem zła. Czynienie dobra powinno być w myśl zasady wolnej woli fakultetem – nie obligiem. Gdyby Absolut chciał, by czlowiek czynił TYLKO dobro, to w swojej wszechmocy, takim by człowieka uczynił. Ale tego nie zrobił! – dał mu wybór.
   Dlaczego????
   BO BÓG JEST WOLNOŚCIOWCEM!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Tu jest w nim super 🙂 -Bóg nie jest lewakiem 🙂 O ile oczywiście istnieje…